فهرست

اخبار شهرستان‌ها

سرپرست فرمانداری بابل طی جلسه‌ی انجمن کتابخانه‌های شهرستان:

کتابخانه باید به یک مکان مقدّس در روستاها تبدیل شود

صبح امروز، همراه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های مازندران و فرماندار شهرستان، نخستین‌جلسه‌ی انجمن کتابخانه‌های عمومی بابل در محل پروژه‌ی الّٰه‌چال تشکیل شد و طی آن فرماندار تأکید کرد که کتابخانه باید به‌مثابه مکانی مقدّس جلوه یابد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، نخستین‌جلسه‌ی انجمن کتابخانه‌های بابل در سال جاری، با حضور سکینه‌خاتون مهدیان‌پور، مدیرکل کتابخانه‌های استان؛ علی پیرفلک، سرپرست فرمانداری شهرستان؛ مسئولین شهری، بخشدار لاله‌آباد؛ کارشناسان ستادی اداره‌کل کتابخانه‌ها؛ علیرضا اوشیب‌نتّاج، رئیس کتابخانه‌های بابل؛ اعضای حقیقی و حقوقی انجمن، صبح امروز (سه‌شنبه، 11 اردیبهشت 1403)، به‌منظور هم‌افزایی بیشتر جهت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام کتابخانه‌های روستایی شهرستان در محلّ پروژه‌ی کتابخانه‌ی الّه‌چال بابل برگزار شد.

پروژه‌ی ایمن‌آباد، مصداق مشترک مردمی در بیان رهبری است
مدیرکل کتابخانه‌های مازندران طی جلسه‌ی انجمن بابل، ضمن اشاره به‌اینکه چهار روستای بابل دارای کتابخانه‌ی فعّال هستند، بیان کرد: پروژه‌ی کتابخانه‌ی الّه‌چال با زیربنای 370مترمربع در سال 1390 کلنگ‌زنی شد. تملّک اختصاص‌یافته جهت تکمیل پروژه، مبلغ دوازده میلیارد و 300میلیون است که با تخصیص کامل این اعتبار، کتابخانه‌ی الّه‌چال زودتر به بهره‌برداری می‌رسد. افزون‌بَرآن، پروژه‌ی نامبرده با پیشرفت فیزیکی 90درصدی در مرحله‌ی انتخاب پیمانکار برای تکمیل و افتتاح است و با توجّه ویژه به‌ اتمام می‌رسد.

مهدیان‌پور افتتاح کتابخانه‌ی دَنگِ‌سَرکِ نکا را به‌عنوان یک پروژه‌ی موفّق برشمرد و گفت: ظرفیّت خیّرین، فرصت خوبی است که در تکمیل و افتتاح پروژه‌های کتابخانه‌ای روستایی، می‌توانیم از آنها بهره ببریم. همچنین همراهی و حمایت سرپرست دفتر امور روستایی استانداری موجب تسریع روند کار بوده و جای تقدیر دارد.

وی با یادآوری اینکه فراهم‌سازی تجهیزات کتابخانه‌ی الّه‌چال در دستورِ کار اداره‌کل قرار می‌گیرد که از طریق نیم‌درصد شهرداری تأمین شود، افزود: امیدواریم بواسطه‌ی تلاش و همّت جمعی و نیز حمایت مسئولین شاهد افتتاح و بهره‌برداری کتابخانه‌ی روستایی الّه‌چال بابل در هفته‌ی دولت سال جاری باشیم.

این مسئول همچنین به پروژه‌ی کتابخانه‌ی روستایی ایمن‌آباد بابل اشاره کرد و گفت: این پروژه با مساحت 600مترمربع و زیربنای 290مترمربع، حضور پُررنگِ خیّرین را به‌خود دیده و مصداق فرمایش مقام معظّم رهبری با عنوان "مشترک مردمی" است که جای تقدیر دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های استان خاطرنشان کرد: اعتبار تکمیل این کتابخانه در دولت، مبلغ 360 میلیون‌تومان است. پیشرفت سریع این پروژه، همراهی و همدلی مردم، خیّرین و مسئولین روستا را می‌طلبد.

کتابخانه‌ها باید تبدیل به یک مکان مقدّس شوند
سرپرست فرمانداری بابل ضمن تقدیر از حسن‌ِتوجّه مدیرکل کتابخانه‌های مازندران به شهرستان اذعان داشت: درنَظر داریم که طی سال جاری، شاهد افتتاح دو پروژه‌ی کتابخانه‌ی روستایی الّٰه‌چال و ایمن‌آباد باشیم تا این امر، مقدمه‌ی تکمیل و بهره‌برداری از سایر پروژه‌های کتابخانه‌ای نیمه‌تمام در بابل شود.

پیرفلک با اشاره به ضرورت تسریع در روند توسعه، تکمیل و افتتاح کتابخانه‌های روستایی تصریح کرد: کتابخانه به‌دلیل دربرداشتن منبع مقدّس کتاب، می‌بایست جایگاه ویژه‌ای همانند مساجد و حسینیه‌ها نزد اهالی روستاها پیدا کنند، به‌عبارتی کتابخانه باید به یک نهاد مقدس تبدیل شود.

وی ادامه داد: عموم مردم باید با رغبت و علاقه به کتابخانه مراجعه کنند؛ چراکه وجود مسائل و چالش‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی در جامعه‌ی شهرستانی و استانی بخاطر ایجاد فاصله‌ی زیاد میان ما و کتاب‌وکتابخوانی است.

پیرفلک یادآور شد: حتّی اگر مدارج عالی داشته باشیم، هیچ‌چیز مانند مطالعه و خوانِش کتاب به ما علم و دانایی نمی‌دهد؛ افزون‌بَرآن، متأسفانه در فضای مجازی، مطالب بسیاری بدون سند منتشر می‌شوند که واقعیت ندارند، اما کتابخانه با نگهداری منابع اطلاعاتی معتبرِ فراوان و ارائه‌ی خدمات کتابخوانی، این فرصت را به ما می‌دهد که مطالب صحیح را از منابع موثّق بدست آوریم.

گفتنی است پس از جلسه‌ی انجمن کتابخانه‌های بابل، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران همراه با کارشناسان ستادی و رئیس کتابخانه‌های شهرستان به‌منظور بررسی وضعیت، از کتابخانه‌های اندیشه شهدای گتاب، شیخ لطف‌الله طاهری خشرودپی و تابانِ دهک بابل بازدید و با کتابداران گفت‌وگو کرد.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ