فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور جمعی از خیّرین کتابخانه‌ساز؛

دفتر انجمن خیّرین توسعه‌ی کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی مازندران در ساری افتتاح شد

همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، طی حضور دستیار استاندار و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، آیین افتتاح دفتر انجمن خیّرین توسعه‌ی کتابخانه‌های مازندران در کتابخانه‌ی آزادگان ساری برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، انجمن خیّرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی مازندران طی حضور محمود نقویان، دستیار استاندار در امر مردمی‌سازی دولت؛ سکینه‌خاتون مهدیان‌پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ معاونین و همکاران ستادی اداره‌کل کتابخانه‌ها؛ حسین اسلامی، محقق و نویسنده‌ی بومی؛ جمعی از خیّرین کتابخانه‌ساز و حامیان کتاب‌وکتابخوانی، عصر دوشنبه (21 اسفند 1402) همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان در کتابخانه‌ی عمومی آزادگان ساری افتتاح شد.

تکثیر خیّرین با تکریم آنها
نقویان، دستیار استاندار مازندران در امر مردمی‌سازی دولت به فعالیت انجمن خیّرین اشاره داشت و گفت: این انجمن نباید فقط بر مقوله‌ی کتابخانه‌سازی متمرکز شود، بلکه می‌بایست برای ترویج فرهنگ کتابخوانی همّت کند.

وی با اعلام حمایت خود از مبحث کتاب‌وکتابخوانی تصریح کرد: سعی داریم تا هرگونه موضوع مرتبط قانونی و چالش موجود این امر را برطرف کنیم بطوریکه برای ایجاد پیوند میان کتابخانه و خیّرین، در هر شهرستانی، انجمن خیّرین داشته باشیم.

این مسئول با تأکید بر تکریم خیّرین ادامه داد: اکرام حامیان فرهنگی کتابخوانی، وظیفه‌ی ما و موجب تکثیر آنها است؛ این اشخاص بدلیل خدمات ارزنده و عمل خداپسندانه‌ی خود، جایگاه بسیار مهمی در اشاعه‌ی فرهنگ کتابخوانی دارند.

دستیار استاندار خاطرنشان کرد: همچنان با وجود کتاب در منازل، برای ترویج فرهنگ کتابخوانی ضعیف عمل می‌کنیم. نباید این منبع مفید مخفی بماند. امیدواریم پرداختن مؤثر به کتاب‌وکتابخوانی، بزودی زمینه‌ساز برتری استان‌مان در سطح کشور شود.

خدمات ارزنده‌ی خیّرین در ترویج کتابخوانی
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران طی این مراسم، خیّرین کتابخانه‌ساز را حامیان فرهنگی برشمرد و بیان کرد: آنها همیشه در همه‌ی صحنه‌ها پیشتازند و با فعالیت‌های مردمی خود که چشمگیرتر از فعالیت‌های دولتی و اداری هستند، دولت را حمایت می‌کنند.

وی با بیان اینکه کمک خیّرین ما منحصر به سازندگی و توسعه‌ی کتابخانه‌ها نیست، افزود: تأمین بخشی از منابع اطلاعاتی، کتابها و برخی تجهیزات کتابخانه‌ای نیز، قسمت دیگری از خدمات ارزنده‌ی آنان است.

مهدیان‌پور ادامه داد: علّت دورهمیِ امروزِ ما، آغاز فعّالیت انجمن خیّرین بصورت اصولی است؛ بنا داریم سال آینده، فعّالیت انجمن را به‌شکل گسترده شروع کنیم تا با همکاری مؤثر خیّرین، این حامیان فرهنگی، اتفاقات بزرگ را برای کتابخانه‌های عمومی مازندران رقم بزنیم.

مدیرکل کتابخانه‌ها با اشاره به 30 پروژه‌ی کتابخانه‌ای استانی تصریح کرد: با وجود اینکه بیش از 55 کتابخانه‌ی سیّار در سراسر کشور فعّالیت دارند، متأسفانه استان مازندران از این امر مهم بی‌بهره مانده است. ما باید کتابخانه‌ی سیّار را یک فرصت ویژه بدانیم چراکه مازندران روستاها و مناطق محروم بسیاری دارد و نمی‌توان برای هریک از آنها کتابخانه‌ای احداث شود؛ لذا راه‌اندازی کتابخانه‌ی سیّار جهت ارائه‌ی خدمات مؤثر کتابخوانی به مناطق و روستاهای دورافتاده و اجرای عدالت مطالعاتی ضروری است که با کمک خیّرین می‌توانیم سرعت ایجاد آن را افزایش دهیم.

گفتنی است پایان این مراسم، هر یک از خیّرین مواردی را مطرح کردند و ضمن افتتاح دفتر این انجمن در کتابخانه‌ی آزادگان ساری، مجوز رسمی آن رونمایی شد.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ