فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران؛

هشتمین سلسله‌نشست‌ فرازه در ساری برگزار شد

طی حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و حجّت‌الاسلام مهاجرانی، نویسنده‌ی ملّی کودک‌ونوجوان، صبح امروز، هشتمین سلسله‌نشست‌ استانی فرازه در ساری برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، هشتمین نشست فرازه با حضور سکینه‌خاتون مهدیان‌پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، حجّت‌الاسلام سیّدمحمد مهاجرانی، نویسنده‌ی ملّی کودک‌ونوجوان، معاون و همکاران ستادی اداره‌کل کتابخانه‌ها، جمعی از کتابداران، کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه‌ها و علاقه‌مند به نویسندگی، صبح امروز (چهارشنبه، 27 دی 1402) در سالن حوزه‌ی هنری شهر ساری برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های استان طی این نشست، با ذکر اینکه مخاطبین و اعضای کتابخانه‌های عمومی برای ما همیشه ارزشمند هستند، بیان کرد: کتابخانه‌ی عمومی بواسطه کارکردهای مختلف، موجب آشنایی کودکان با محیط، نحوه‌ی برقراری ارتباط مؤثر آنها با دیگران و در نتیجه بروز رفتارهای مناسب کودکان با پیرامونشان می‌شود.

وی ضمن اشاره به اهمیّت هنر قصّه‌گویی و اینکه این هنر، بهانه‌ای برای دورِ هم جمع‌شدن ما و ابزاری جهت انتقال مفاهیمی نظیر ادب، احترام و شناخت ارزش‌های جامعه به کودکان‌مان محسوب می‌شود، تشریح کرد: قصّه‌گویی، ابزاری برای ارتقا سطح یادگیری است. اگر ما بواسطه‌ی این هنر، بتوانیم روش‌هایی داشته باشیم که کودکان موضوعات مختلف را آموزش ببینند، مطمئناً ماندگاری مطالب در اذهان آنان بیشتر خواهد بود. از این‌رو، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، دو دوره‌ جشنواره‌ی قصّه‌گویی با عنوان نهال امید برگزار کرده است.

این مسئول ادامه داد: اما با وجود برگزاری این جشنواره‌ها، همچنان نیاز به برگزاری دوره‌های مختلف قصّه‌گویی و آشنایی با افرادی که قصّه می‌نویسند، بیش‌ازپیش جلوه می‌کند. به‌همین‌منظور، اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، اجرای طرحی به نام فرازه را آغاز کرده و امروز در هشتمین دوره یا جلسه‌ی این برنامه هستیم که همه‌ی آنها آموزشی و با شرکت اکثر کودکان‌ونوجوانان همراه بوده و امیدواریم با برگزاری این دوره‌ها و حضور نویسندگان و پدیدآورندگان، تأثیر و نتایج مفید ادبیات کودک‌و‌نوجوان را برای جامعه ببینیم. ما آشنایی و ارتباط نویسندگان با کودکان‌ونوجوانان را با طرح فرازه آغاز کردیم که به شکر خدای متعال، نتایج خوبی به همراه داشته است.

حجّت‌الاسلام مهاجرانی، نویسنده‌ی ملّی، ضمن ابراز خرسندی جهت شرکت در نشست و دیدار با کودکان و نوجوانان، به فعالیتها و روزمرّگی‌های حرفه‌ی خود بویژه کتابخوانی اشاره کرد و گفت: برنامه‌ی شبانه‌روز من (حدود 17 الی 18 ساعت)، پژوهش، نگارش، مطالعه و کشف مطالب جالب و سپس پردازش و تبدیل آن به یک متن زیبا و دلپسند برای کودکان است.

وی افزود: یکی از گزینه‌های مفید برای نگارش یک نویسنده، افزون بر مطالعه و خواندن کتابهای فراوان، کشف سوژه‌ها یا موضوعات جالب و جدید است؛ من طی زمان‌های متفاوت، مسافرت‌ها، مکان‌های مختلف و حتیٰ مسیرهای رفت‌وآمدم، با هر نکته‌ی ساده اما جالب‌وتازه که مواجه می‌شدم، آن را به‌عنوان یک ایده یا سوژه یادداشت می‌کردم و سپس آن سوژه‌ها را در نوشته‌ها و اشعار خود بکار می‌بردم. یکی از این سوژه‌ها که برایم تازگی و کاربرد زیادی داشت، جملات و گفته‌های کودکان در مشاهده و ارتباط با محیط اطرافشان بود.

گفتنی است پیش از این برنامه نیز، سلسله‌نشست‌های فرازه با حضور نویسندگان ملّی دیگر نظیر کلر ژوبرت (نویسنده‌ی کودک و مسلمان فرانسوی)، زهرا عبدی (حوزه‌ی کودک و نوجوان)، ابراهیم حسن‌بیگی (نویسنده ادبیات پایداری) و ... طی ماه‌های گذشته در شهرستان‌های مختلف استان اجرا شد.

شایان ذکر است پس از برگزاری نشست، به‌منظور افزایش تعاملات و همکاری، حجّت‌الاسلام مهاجرانی، نویسنده‌ی ملّی کودک‌ونوجوان با مهدیان‌پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران در دفتر مدیرکل دیدار و گفت‌وگو کرد.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ