فهرست

اخبار شهرستان‌ها

صبح امروز در دفتر امام جمعه‌ی شهرستان تشکیل شد؛

جلسه‌ی شورای فرهنگی عمومی بهشهر با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران

صبح امروز، جلسه‌ی شورای فرهنگی عمومی بهشهر با حضور مهدیان‌پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در دفتر امام‌جمعه‌ی شهرستان برگزار شد.

به‌ گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی مازندران، جلسه‌ی شورای فرهنگی عمومی بهشهر طی حضور سکینه‌خاتون مهدیان‌پور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، حجّت‌الاسلام سیّدعربعلی جباری، امام‌جمعه‌ی شهرستان، همکاران ستادی اداره‌کل کتابخانه‌ها و رؤسای ادارات شهرستان، صبح امروز (چهارشنبه، 22 آذر 1402) در دفتر امام‌جمعه تشکیل شد.

مهدیان‌پور طی این جلسه، کتابخانه‌ها را بازوی ترویج کتابخوانی قلمداد کرد و اذعان داشت: اگر بخواهیم جامعه‌ی کتابخوان داشته باشیم، باید ارتباطی مؤثر بین خانواده، مدرسه و کتابخانه ایجاد کنیم با این اتفاق، چالش‌ها و مشکلات فرهنگی رفع خواهند شد. هم‌اکنون طبق شرایطی که برای مدارس وجود دارد، کتابخانه‌ها به‌عنوان بازوی ترویج کتابخوانی، کنار این مراکز آموزشی هستند، اما متأسفانه طی سالهای اخیر بدلیل حذف کتابدار مدارس، در امر کتابخوانی مدرسه‌ها خلل ایجاد شده است.

وی افزود: هم‌اکنون برای کودکان در کتابخانه‌ها طرح عضویت رایگان وجود دارد تا آنان بیشتر جذب شده و بتوانند همراه خانواده‌های خود به این پایگاه‌های اجتماعی مراجعه کنند و خانواده‌ها نیز بتوانند از امکان تخفیف ویژه‌ی عضویت و خدمات کتابخانه‌ها بهره ببرند. به‌هرحال، می‌بایست افراد را به سمت کتابخانه‌ها سوق دهیم و افزون‌بَرآن، همکاران و کتابداران باید حضور مؤثری در سطح شهر و تعامل بیشتر با دستگاه‌های دیگر داشته باشند، تا نهایت، این اقدامات موجبِ برون‌رفتِ جامعه از مشکلات و چالش‌های فرهنگی شوند.

مدیرکل، شأنیت و منزلت جلسات شورای فرهنگ عمومی را جایگاه سیاست‌گذاری برشمرد و گفت: اغلب طی این جلسات، سیاستگذاری برای حوزه‌ی فرهنگی و بخشهای مختلف آن صورت می‌گیرد اما بواسطه‌ی همین نشست‌ها می‌توان راهکارهایی پیشنهاد داد و همچنین گزارشات ارائه‌شده‌ی اقدامات دستگاه‌های مختلف فرهنگی در جلسات، می‌توانند مبنای تصمیم‌گیری‌های مؤثر ما برای رفع موانع ترویج فرهنگ کتابخوانی شوند.

این مسئول ادامه داد: ما باید ظرفیّت‌ها و استعدادهای جدید را شناسایی کرده و از آنها استفاده کنیم. همچنین می‌توانیم با اختصاص و نصب بنرها و استندهای گوناگون برای تبلیغ کتاب و کتابخوانی، آنها را در معرض دید عموم قرار داده و بدین‌طریق فرهنگ کتابخوانی را گسترش دهیم.

امام‌جمعه‌ی بهشهر در نشست شورای فرهنگ عمومی عنوان کرد: ما در نظام و فضای دینی زندگی کرده و نفس می‌کشیم و اگر بخواهیم کسب رضا و قُرب داشته باشیم، می‌بایست بر مبنای حاکمیت ارزشهای دینی جامعه‌ی خود پیش برویم.

وی ادامه داد: از آنجائیکه دشمنان سعی در ضربه‌زدن به دین اسلام دارند، لذا وظیفه‌ی همه‌ی ما مسلمانان، اقدامِ عمل بر مبنای "تکیه بر ارزشهای مکتب اسلامی نظیر مطالعه و کتابخوانی، نماز، کسب فضایل و ثواب اعمال" است. اگر سخن از آثار ارزشمند مفاتیح‌الجنان، مفاتیح‌الحیاة و حق‌الیقین هست، همه، بخاطر وجود مکتب اسلام به‌چشم می‌آیند. بنابراین اولین اصل نظام جمهوری اسلامی، حاکمیت ارزشهای دینی است و با تشویق و ترغیب، می‌توان افراد را به سمت این‌گونه ارزشها بویژه فرهنگ کتابخوانی سوق داد.
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ