فهرست

فراخوان

روستاها و عشایر دوستدار کتاب

اخبار برگزيده

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران خبر داد:

کلنگ‌زنی اولین کتابخانه سبز کشور در ساری با حضور استاندار مازندران/اعلام زمان جدید آئین کلنگ‌زنی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران از کلنگ‌زنی اولین کتابخانه سبز کشور در ساری با حضور استاندار مازندران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، صبح امروز (۲۱ بهمن ۱۳۹۹) آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران از آئین کلنگ‌زنی اولین کتابخانه سبز کشور در ساری که توسط خیر ساروی احداث خواهد شد، با حضور استاندار و مسئولین استان هم‌زمان با چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران خبر داد.

ولیپور با اشاره به خیر‌ساز بودن این پروژه گفت: این ساختمان در زمینی به مساحت ۳۰۸ متر‌مربع در بوستان دامادی ساری ساخته خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه این طرح برای نخستین‌ بار در کشور اجرا می‌شود، اظهار داشت:  ساختمان کتابخانه سبز در کشور ، یکی از اولین ساختمان‌های انرژی صفر محسوب می‌شود که امید داریم با همکاری و حمایت مسئولان و خیرین فرهنگی استان، هر چه سریع تر به بهره‌برداری برسانیم.

وی در ادامه افزود: کتابخانه سبز بر اساس تعریف استاندارد به کتابخانه‌ای گفته می شود که در آن با به‌کار بستن تدابیر مناسب اثرات منفی بنا و فعالیت‌های کتابخانه بر محیط زیست طبیعی به حداقل می‌رسد. هزینه کمتر ساختمان، منابع انرژی آسان‌یاب و تجدیدپذیر مانند تهیه الکتریسته از نور خورشید در محل و جمع‌آوری آب باران برای مصرف در کتابخانه در مناطق پر باران‌ و استفاده از شوینده‌ ها و پاک ‌کننده ‌های سازگار با محیط زیست از جمله مزیت های کتابخانه سبز است.

گفتنی این مراسم که قرار بود صبح روز پنج‌شنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۹ با حضور استاندار، معاونین، مدیران کل دستگاه ها، در بوستان دامادی ساری با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود به دلیل عدم حضور خیر محترم پروژه کتابخانه سبز به جهت کسالت، با هماهنگی استاندار و مدیرکل کتابخانه های عمومی استان آیین کلنگ زنی این پروژه به 7 اسفندماه جاری تغییر کرده است.