1398/3/30 پنجشنبه معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی کتابخانه های عمومی کشور خبر داد: آموزش نظام‌مند قصه‌گويي برای تمام کتابداران سراسر کشور معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی کتابخانه های عمومی کشور گفت: در نظر داريم آموزش نظام‌مند قصه‌گويي را با بهره‌گيري از ظرفيت اساتيد مجرّب براي كتابداراني كه تا كنون موفق به آموزش در اين موضوع نشده‌اند؛ تعميم دهيم و برنامه‌ريزي هايي در اين خصوص انجام شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، مهدی رمضانی بعد از ظهر امروز در اختتامیه نخستین جشنواره ملی قصه‌گویی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که به میزبانی استان مازندران در شهرستان ساری برگزار شد اظهار کرد: طي سالهاي اخير نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور در حوزه کودک و نوجوان تمركز و ورود جدي داشته و در برنامه‌ريزي‌ها خود در سطوح مختلف به‌ویژه در حوزه فرهنگي، منابع و خدمات کتابخانه‌ای اين مهم را دنبال كرده است.

وی تصریح کرد: توسعه و تجهيز بخش‌هاي كودك، افزايش سهم خريد منابع كودك و نوجوان، خريد اسباب بازي، برگزاري برنامه‌هاي متنوع فرهنگي براي كودكان و نوجوانان از جمله نشست‌هاي كتاب‌خوان كتابخانه‌اي و مدرسه‌اي، قصه‌گويي، كاردستي، جمع‌خواني، جشن‌هاي مناسبتي و ...، برگزاري دوره‌هاي آموزشي ويژه كتابداران به منظور تقويت مهارت‌هاي ايشان در كار با كودك همچون "فلسفه براي كودك"، "هم افزايي مهارت قصه‌گويي" و طراحي نشريه ويژه كودكان و نوجوانان با عنوان هدهد سفيد و برگزاري جشنواره‌هايي چون مدال هدهد سفيد(انتخاب برترين كتابهاي كتابخانه‌هاي عمومي از نگاه اعضاء كودك و نوجوان) و جشنواره قصه‌گويي؛ از جمله اين اقدامات و نشان از اهتمام جدي نهاد در اين موضوع است.  

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور افزود: راه بيان قصه(قصه‌گويي) به عنوان يكي از بهترین ابزار برای تربیت کودکان و نوجوانان، زمينه‌ساز رشد و شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان، عامل انتقال مفاهیم ارزشی، اخلاقی و آموزشی و از روش‌های مناسب در ایجاد علاقه و افزایش تمایل کودکان و نوجوانان به مطالعه؛ است.

این مسئول با اشاره به اینکه توجه به مقوله قصه‌گويي در نهاد، در دوره مديريت جديد نهاد به جدّ مورد توجه بوده و روي آن كار شده است ادامه داد: برگزاري دوره‌هاي آموزش قصه‌گويي توسط ادارات كل استان‌ها و آموزش بيش از 1500 كتابدار، برگزاري سه دوره آموزش قصه‌گويي بصورت ملي توسط نهاد از جمله دوره‌هاي آموزشي مقدماتي و پيشرفته مهارت قصه‌گويي توسط استاد رحماندوست به كتابداران بخش كودك(دو دوره متمركز در تهران، سال 94)؛ دوره هم افزايي مهارت قصه‌گويي به كتابداران علاقمند يا داراي تجربه كار با كودك  با تدريس خانم موسي زاده (در سراسر كشور، سال 96-97) و در مجموع تقويت اين مهارت در بيش از 2700 كتابدار؛ گوشه‌اي از اين اهتمام است. 

رمضانی ايجاد رقابت سالم و سازنده و انگيزش ميان كتابداران، شناسايي كتابداران علاقمند و استعدادهاي بالقوه در اين موضوع؛ پرورش مهارت‌ قصه گويي؛ توسعه و تعميق دوره‌هاي آموزشي پس از شناسايي برترين‌ها؛ تربيت مرّبي قصه‌گويي از ميان كتابداران شاخص اين حوزه و  توسعه و ترویج فرهنگ قصه‌گویی به عنوان واسطه تربیتی را از جمله اهداف برگزاري جشنواره قصه‌گويي نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برشمرد.

وی با اعلام اینکه در اين جشنواره محدوديتي براي علاقمندان و گروه‌هاي شركت كننده قائل نبوديم، بیان کرد: كتابداران علاقمند نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور (نهادي و مشاركتي)، كتابداران علاقمند ساير دستگاه ها(شهرداري، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، كانون مساجد و ...) و مربیان فرهنگی، هنری، ادبی، تربيتي و ... اقشاري بودند كه امكان شركت در جشنواره را داشتند.

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه به منظور انتخاب قصه‌ها، محدوديتي وجود نداشت، افزود: شركت‌كنندگان مي‌توانستند در موضوعات آزاد، ديني، انقلاب اسلامي، دفاع مقدس با درون‌مایه آموزشی، تربیتی، قصه خود را انتخاب و ارائه نمايند؛ ادبیات عامه (فولکلور)، شاهنامه و يا قصه‌گويي با گويش محلي از ديگر موضوعاتي بود كه امكان انتخاب در آن وجود داشت. 

این مسئول با اشاره به اینکه فراخوان جشنواره در هفته كتاب سال 97 منتشر شد، تصریح کرد: به منظور ثبت نام علاقمندان و بارگذاري نمونه قصه ارسالي، سايت جشنواره به آدرس gheseh.iranpl.ir طراحي شد. مهلت اوليه شركت تا تاريخ 20 آذر 97 بود كه به دليل استقبال مخاطبان تا 8 دي ماه 97 تمديد شد.

رمضانی از شرکت یک هزار و 556 نفر در نخستين دوره برگزاري جشنواره خبر داد و گفت: استان‌‌هاي خراسان شمالي، بوشهر و چهارمحال و بختياري بيشترين مشاركت و استان‌هاي آذربايجان شرقي و خراسان رضوي و تهران كمترين مشاركت را داشتند که پس از داوري اوليه؛  339 نفر از ميان 1556 نفر به جشنواره‌هاي مناطق راه يافتند كه از ميان، 56 نفر براي رقابت در بخش ملي جشنواره؛ حاضر شدند.

وی اظهار کرد: از اين 56 نفر؛  9 نفر آقا و 47 نفر خانم از 30 استان به بخش ملي راه يافتند(استان سيستان و بلوچستان در جشنواره مناطق برگزيده‌اي نداشتند). علاوه بر كتابداران نهادي(44 نفر)؛كتابداراني از كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان(8 نفر)، مربي كودك(3نفر) و آموزش و پرورش(1 نفر)در اين جشنواره در سطح منطقه اي برگزيده شده و حائزشرايط ورود به اين بخش شدند.

معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه به منظور مديريت بهينه و اجراي شايسته جشنواره؛ كشور را به با در نظر داشتن قرابت جغرافيايي و فرهنگي به 8 منطقه تقسيم شد، خاطرنشان کرد: با هدف توزیع برنامه‌ها و اقدامات فرهنگی و تمرکززدایی؛ پس از بررسي شرايط استان‌هاي متقاضي؛ استان مازندران میزبان برگزاري بخش ملي نخستين جشنواره قصه‌گويي نهاد شد.

این مسئول با اشاره به اینکه ارزيابي ما از روند برگزاري جشنواره‌هاي مناطق و ملي آن است كه اين اشتياق، علاقه و مشاركت همكاران؛ حركت مثبتی است و نتايج و  بركات خوبي دارد اظهار کرد: از همه تقاضا دارم اين شور و اشتياق به اين جلسه متوقف نشود و همكاران خود را مسئول بدانند، تجارب خود را به سایر همکارانتان در استان خود منتقل كنند و با انگيزه‌اي بيش از پيش، با جذب مخاطب كودك و نوجوان؛ كلام بليغ و فصيح خود را در شريان حيات روح و جسم كودكان جاري سازند و  فرهنگ بی بدیل كتابخواني را ميان اين گروه مخاطب ارزشمند ترويج کنند.

رمضانی در پايان ضمن دعوت از مشاركت فعال همه سفيران فرهنگي در ساير برنامه‌هاي ترويجي نهاد و جشنواره‌هاي مروّج كتابخواني از جمله نهمين جشنواره كتابخواني رضوي، گفت: اميدوارم با تدبير و همت مسئولان و همدلي ملّت شريف ايران اسلامي هرچه زودتر مطالبات برحقّ رهبر عزيز و فرزانه ی مان در حوزة فرهنگ و کتاب محقّق و کشور ما به جايگاه اصلي خود كه سرآمدي فرهنگي در جهان است، نائل و توسعة پايدار ملّي به دست با كفايت فرزندان كتابخوان ايران اسلامي حاصل شود.

نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 114

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991