1398/6/13 چهارشنبه پیام مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران به اختتامیه جشنواره کتابخوانی کتابان؛ هر کسی که لذت مطالعه را چشیده باشد، گرفتار کتاب می شود و برای کتاب و کتابخوانی کار می کند آئین اختتامیه جشنواره کتابخوانی کتابان برگزار و پیام مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران در این مراسم قرائت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، آئین اختتامیه جشنواره کتابخوانی کتابان از سوی فرهنگسرای نیریز با حضور محمد دامادی، نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، عباس زارع، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید احسان موسوی و مرضیه فلاح، معاونین اداری مالی و امور کتابخانه های اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران برگزار شد که در آن مرضیه فلاح، پیام آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان را قرائت کرد.

متن پیام آرزو ولیپور، بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سخن گفتن در جمعی که صد در صد فرهنگی باشد و برای جمع خردورزی باشد که از روی دغدغه فرهنگی برای کتاب و کتابخوانی برنامه ریزی دارند و مشارکت می طلبند و موفق عمل می کنند، جای بسی خوشبختی و سعادت دارد.

شاید همه ما اعتقاد داریم کار فرهنگی سخت است و البته مطمئن هستیم که راهگشای عبور از سختی ها، خلاقیت و ابتکار و پشتکاری است که با آگاهی کامل نسبت به آن حوزه فعالیت فرهنگی همراه است؛ همیشه برای ما اثبات شده که ورود جوانان به هر عرصه ای، شادابی و نشاط و پویایی را به ارمغان می آورد، ابتکار را می جوشاند و نتایج را ارزشمند می کند. در اینجا هم همین را شاهد هستیم: نیروی جوان، ابتکار، تلاش و نتیجه شایسته؛ که در فرهنگسرای نیریز و جشنواره کتابخوانی کتابان واضح و عیان است.

اینکه موضوع کتاب و کتابخوانی به یک دغدغه و یک راهکار تبدیل شده است، تحلیل صحیح و اصولی را نشان می دهد؛

اینکه فرهنگ سازی از پایه و از سنین کودکی و نوجوانی شروع شده است، یک فهم درست را بیان می کند؛

اینکه کتاب های متنوع در موضوعات مختلف نظم و نثر و ادبیات جهان و متون کهن و غیره، برای هر رده و گروه سنی انتخاب شده اند، برنامه ریزی و دقت نظر را ثابت می کند؛

دریافت بازخورد از مطالعه کتاب به شیوه های مختلف هنری و خلاقیتی، وجود ابتکار و پویایی را در مجموعه تصمیم گیران جشنواره عیان می کند؛

و میزان بالای شرکت کنندگان در جشنواره هم، تلاش و همت بالای جوانان این مجموعه را نشان می دهد.

بدون شک هر کسی که لذت مطالعه را چشیده باشد، گرفتار کتاب می شود و برای کتاب و کتابخوانی کار می کند؛ باید بابت همه این مسائلی که در دیار ما اتفاق می افتد، به همه تلاش گران این حوزه تبریک گفت و خداوند را سپاسگزار بود که در کنار دستگاه های مسئول، هستند کسانی که خالصانه به مردم خدمت می کنند؛ اینها شبیه گروه های جهادی هستند که دست مردم را در گرداب حوادث روزگار می گیرند و به مسیر نجاتشان می کشانند.

خداوند را شاکریم که توفیق همکاری با این جشنواره کتابخوانی را به مجموعه اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران عنایت کرد و کتابخانه های عمومی و کتابداران برای پیشروی بیشتر کتابان در متن جامعه با آنها همراه و همگام شدند؛ صمیمانه برای موفقیت های بیشتر این جشنواره کتابخوانیِ خاص و موفق، بهترین ها را آرزومندم.

گفتنی است مرضیه فلاح علاوه بر قرائت پیام مدیرکل، در این مراسم اظهار داشت: نقش پدران و مادران در شکل گیری رفتار کتابخوانی بعنوان یک هنجار و عادت در فرزندان بسیار مهم و حیاتی است و همه این جشنواره ها در صورتی موفق می شوند که بتوانند پدران و مادران را به خوبی با خود همراه سازند.

وی از مزیت های جشنواره کتابخوانی کتابان را همراه ساختن والدین دانست و تاکید کرد: در عصری که برای کودکان و نوجوانان، جذابیت های فراوانی در دستگاه های رایانه ای و فضای مجازی وجود دارد، نهادینه ساختن عادت مطالعه سخت است اما اگر ترویج کتابخوانی به خوبی صورت گیرد، جداسازی کودکان از کتاب هم سخت خواهد شد.

شایان ذکر است چهارمین دوره جشنواره کتابخوانی کتابان در حوزه کودک و نوجوان ویژه رده سنی 7 تا 17 سال با بهره مندی از 7 کتاب با موضوعات هنر و ادبیات برگزار شد که شرکت کنندگان می بایست پس از مطالعه کتاب های مورد نظر خود، بازخوردی با خلاقیت خود نسبت به آنچه از کتاب فراگرفته اند، ارائه می کردند که این خلاقیت می توانست در زمینه هایی مانند نمایش، نقالی، عکاسی، نقاشی و ... باشد.

در این جشنواره، 311 اثر به دبیرخانه رسید و از برگزیدگان در آئین اختتامیه تقدیر شد.

نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 167

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991