فهرست

بازتاب اخبار

با حضور استاندار قم، دبیرکل نهاد و مسئولان استانی؛

کتابخانه عمومی «شهدای نوبهار» در منطقه کم‌برخوردار قم افتتاح می‌شود

در ادامه برنامه‌های نهاد برای افتتاح کتابخانه‌های عمومی، در آستانه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، کتابخانه عمومی «شهدای نوبهار» شهر قم با حضور استاندار قم، دبیرکل نهاد و مسئولان استانی با رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در منطقه کم برخوردار قم به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی ادارهکل کتابخانه های عمومی مازندران، در آستانه بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، کتابخانه عمومی «شهدای نوبهار» شهر قم یکشنبه ۱۸ آبان ماه با حضور بهرام سرمست استاندار قم، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با همراهی جمعی از مدیران نهاد و همچنین مسئولان استان قم، با رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا افتتاح می‌شود.

کتابخانه عمومی «شهدای نوبهار» در سال ۱۳۷۷ در محله نوبهار، یکی از مناطق کم برخوردار قم واقع در ضلع شمال غربی شهر تاسیس شد و در سال ۱۳۸۹ ساختمان قدیمی این کتابخانه به منظور بازسازی تخریب شد که به دلایل مختلف کار ساخت و ساز و بهره‌برداری از آن قریب به ۱۰ سال به درازا کشید که سرانجام طی مراسمی در آستانه هفته کتاب، خدمت‌رسانی به مردم شهر قم را آغاز خواهد کرد.

کتابخانه عمومی «شهدای نوبهار» در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۲۲۴ متر مربع و زیربنای ۲ هزار و ۴۷۱ متر مربع در ۴ طبقه آماده افتتاح شده است. این کتابخانه با مخزنی به مساحت ۴۵۰ متر مربع، ۲ سالن مطالعه آقایان و بانوان هرکدام با زیربنای ۸۰۰ متر مربع، بخش مرجع به مساحت ۲۵ متر مربع، بخش کودک در ۱۳۰ متر مربع، بخش نوجوان در ۲۵ متر و همچنین ۴ کلاس آموزشی با زیربنای ۲۰۰ متر به ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی به ساکنان محله نوبهار و شهر قم مشغول خواهد شد.

تاکنون  ۱۷ هزار و ۸۳ عنوان کتاب در ۲۱ هزار و۸۸۷ نسخه در این کتابخانه قرار گرفته است و تجهیزاتی چون ۱۰۴ قفسه یکطرفه و ۳۰ قفسه دو طرفه، ۲۶۴ صندلی مطالعه، ۱۱۰ میز مطالعه دو نفره، ۲ میز مطالعه چهار نفره۶ میز مطالعه شش نفره و همچنین ۱۹ عدد رایانه ارائه شده است.

گفتنی است که استان قم دارای ۲۳باب کتابخانه  نهادی  و  ۱۳باب  کتابخانه مشارکتی با حدود ۵۰۰هزار نسخه کتاب، بیش از ۶۰هزار عضو فعال دارد که اغلب در رده سنی ۱۰-۱۸سال هستند.