متون عمومي
اخبار شهرستان
.
1397/8/30 چهارشنبه رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی قائم‌شهر خبر داد وجود حدود 100 هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی قائم‌شهر/انتخاب 2 کتابخانه قائم‌شهر در جمع برترین‌های کشور رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان قائم‌شهر از وجود حدود 100 هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان خبر داد.

مرضیه فلاح کردآبادی ضمن گرامی‌داشت هفته کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: در روزگاری که سرانه‌ مطالعه در یک جامعه، یکی از اساسی‌ترین شاخصه‌های توسعه‌ یافتگی به شمار می‌آید، به گواه بازار راکد نشر و تیراژهای حداقلی، سرانه‌ مطالعه در کشور ما برخلاف برخی آمارهای خوش‌بینانه رو به کاهش است.

 

وی افزود: وقتی قرار است ارزش‌ها در یک جامعه ترویج و نهادینه شوند، مدیران و سیاست گذاران فرهنگی باید با استفاده از ابزارهای اجتماعی در برجسته کردن و محافظت از شأن و منزلت آن ارزش بکوشند.

 

فلاح بیان کرد: شهرستان قائمشهر هفت باب کتابخانه دارد که سه  باب کتابخانه شهری، دو باب کتابخانه روستایی جدیدالتاسیس و دو باب کتابخانه مشارکتی است که در حال حاضر کتابخانه‌های عمومی شهرستان تعداد 15 هزار و 878 عضو فعال، تعداد 73 هزار و 104 عنوان کتاب، تعداد 97 هزار و 865 نسخه کتاب، تعداد 78 هزار و 569 امانت کتاب و تعداد 66 هزار و 764 مراجعه کننده دارد.

 

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان قائم شهر، عنوان کرد: در بخش خیران ۶ ماهه اول سال ۹۷ در بخش اهدای کتاب ۱۱۲ میلیون و ۹۵۲ هزار ریال و کمک‌های نقدی ۱۹ هزار و ۳۸۵ هزار ریال و ۳۰ میلیون و ۸۱۰ هزار ریال سایر کمک‌های عیرنقدی خیران نیک اندیش شهرستان به کتابخانه‌ها شهرستان قائم‌شهر بوده است.

 

این مسئول، یادآور شد: در شهرستان قائمشهر از ابتدای سال ۹۷ تاکنون در بخش فرهنگی بیش از هزار برنامه فرهنگی اجرا شده که هزینه نیمی از آنها با مشارکت خیران تامین شده است.

 

فلاح خاطرنشان کرد: کتابخانه عمومی شهید حسینعلی رستگارقادیکلای بزرگ و کتابخانه عمومی گنجینه نور که امسال به عنوان کتابخانه‌های برتر کشور به صورت ملی منتخب شدند بدلیل فعالیت‌های پررنگ دوستداران کتاب درشهرستان قائمشهر بوده است.

 

وی با اشاره به برگزاری بیش از ۲۱ نشست کتابخوان در سال جاری و برگزاری ۶۳ جلسه گروه مطالعاتی در کتابخانه‌های عمومی به مناسبت‌های گوناگون، برگزاری کارگاه های آموزشی مهدویت در کتابخانه‌های عمومی شهرستان ویژه کارکنان، گفت: علاوه بر آن شارژ نمودن ایستگاه های مطالعه درشهرستان قائمشهر به طور هفتگی در هر چهار ایستگاه مستقر در شهرستان و روستاها و امامزاده‌ها و بقایا متبرکه و برگزاری بیش از ۵۰ مسابقه کتابخوانی در سطح شهرستان خبرداد.

 

رئیس کتابخانه شهرستان قائم‌شهر، تصریح کرد: اهدای بیش از سه هزار نسخه کتاب در قالب کتاب نذری به مردم فهیم شهرستان و بازدیدکننده از کتابخانه‌های عمومی و عزادران حسینی به حمایت انجمن خیران کتابخانه ساز و برپایی غرفه‌های نذرکتاب، وقف کتاب، اهدای کتاب اهدای دانایی، گلریزان کتاب در سطح شهر و روستا و مکان‌های پرتردد شهرستان جهت جذب کمک‌های خیرین انجام شد.

 

فلاح گفت: بیش از ۷۰ نمایشگاه کتاب در سال جاری در کتابخانه‌های عمومی شهرستان برپا گردید و اهدا بیش از چهار هزار نسخه کتاب به کتابخانه‌های عمومی شهرستان توسط خیران در سال جاری و برگزاری بیش از ۱۶ نشست کتابخوان مدرسه‌ای در مدارس شهرستان در سال جاری و برگزاری بیش از سه شونیشت کتابخوان با عنوان خونش نماشونی در روستاهای شهرستان در سال جاری بامحوریت‌های متفاوت آیینی و برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح شهرستان بهمت کتابداران به صورت مکتوب و آنلاین و اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در کتابخانه های عمومی شهرستان انجام دادیم.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 621

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991