1398/7/8 دوشنبه ولیپور در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی میاندورود: 10 پروژه کتابخانه ای در محیط شهری و 28 پروژه روستایی در دست اقدام در مازندران وجود دارد جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان میاندورود با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و فرماندار شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان میاندورود، صبح امروز (دوشنبه، 98/7/8) با حضور آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، حسین منفردی، سرپرست فرمانداری شهرستان، حسین طبری، شهردار سورک، اعضای شورای اسلامی شهر، روسای ادارات، اعضای حقیقی و حقوقی انجمن و هیات مدیره خیرین کتابخانه ساز برگزار شد.

ولیپور در این جلسه با قدردانی از فعالیت های طالبی، رئیس اداره و کتابداران شهرستان میاندورود و حمایت های فرماندار و مصوبات خوب جلسات انجمن و پیگیری های اعضا، اظهار داشت: هم اکنون 115 کتابخانه عمومی فعال در استان داریم که 86 کتابخانه عمومی نهادی و 29 کتابخانه مشارکتی می باشند؛ از این تعداد، 83 کتابخانه در محیط شهری و 33 کتابخانه هم روستایی هستند.

وی همچنین با اشاره به وجود 38 پروژه کتابخانه سازی در استان، گفت: 10 پروژه در محیط شهری و 28 پروژه هم در محیط روستایی است که یکی از این پروژه ها که با مشارکت بنیاد علمی و آموزشی قلم چی مراحل پایانی احداث را می گذراند و به زودی افتتاح می شود، در روستای دارابکلای شهرستان میاندورود واقع است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در خصوص برنامه های تشویقی اداره کل کتابخانه های عمومی برای ترویج کتاب و کتابخوانی بیان داشت: به لحاظ برنامه های فرهنگی همواره سعی کرده ایم برنامه های مبتکرانه، فراگیر، هدفمند و موثر داشته باشیم تا ترویج فرهنگ کتابخوانی بطور دقیق برای همه اقشار جامعه بطوریکه مورد پذیرش قرار گیرد، برگزار نمائیم.

ولیپور با تاکید بر اهمیت جشنواره کتابخوانی رضوی که هر ساله از سوی نهاد کتابخانه های عمومی برگزار می شود و موفقیت مازندران در همراه ساختن مردم با این جشنواره، اذعان داشت: برنامه هایی مانند «مطالعه با طعم تابستان» و «کتاب آباد» که با رویکرد عدالت مطالعاتی در اقصی نقاط استان بویژه روستاها برگزار می شوند و همچنین برگزاری سیرهای مطالعاتی و برنامه هایی مانند «چند دقیقه خلوت با کتاب»، «برپایی کافه کتاب»، «مسابقات کتابخوانی»، «رونمایی از کتاب» و ویژه برنامه های کودکان که در بخش کودک کتابخانه ها انجام می شوند، از برنامه های مهم ابتکاری ما در استان برای توسعه کتابخوانی می باشند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با همکاری ادارات و گسترش همکاری آنها با کتابخانه عمومی شهر سورک و کتابخانه روستای اسرم، کتابخوانی به یک هنجار اجتماعی در میاندورود تبدیل شود و نتایج ارزنده آن را در میان اقشار مختلف از جمله جوانان، کودکان و نوجوانان و بطور ویژه در میان مادران و زنان خانه دار شاهد باشیم.

منفردی، سرپرست فرمانداری میاندورود هم در این جلسه با ابراز خرسندی از فعالیت های فرهنگی کتابخانه های عمومی و اثرگذاری مشهود این نهاد در میان مردم، اظهار داشت: ما باید طوری برنامه ریزی کنیم که جامعه مخاطب کتابخانه ها را بیشتر کنیم، در آن صورت می توانیم امیدوار باشیم برای ترویج کتابخوانی در جامعه موفق عمل کرده ایم؛ برای افزایش عضو کتابخانه ها هم همه دستگاه ها مسئول هستند و باید دقت داشته باشیم که برای اعضا باید برنامه دقیق داشته باشیم تا هر یک از آنها بعنوان سفیر کتابخانه به ترویج مطالعه مفید بپردازند.

وی افزود: راز مبارزه با معضلات اجتماعی و فجایعی مانند اعتیاد، گسترش خصائص پسندیده و خصائلی مانند اعتیاد به کتابخوانی است؛ اگر بتوانیم جوان ها را به کتاب های مفید و سازنده معتاد کنیم، نه تنها از آسیب های اجتماعی مصون می مانیم بلکه راه تعالی را راحت تر طی خواهیم کرد.

سرپرست فرمانداری میاندورود همچنین با تاکید بر لزوم پرداخت حق قانونی کتابخانه های عمومی از سوی شهرداری ها و تشکر از شهرداری سورک که در حد توان، سهم نیم درصد درآمدی خود را پرداخت می کند، گفت: نباید طوری شهرها را مدیریت کنیم که فرهنگ، حلقه مفقوده آن باشد، گاهی اوقات برای همه کارها وقت و سرمایه داریم و از هزینه های فرهنگ می کاهیم، در صورتی که بزرگ ترین خسارت را با این کار به شهروندانمان وارد می کنیم.

گفتنی است در پایان این جلسه، مدیرکل کتابخانه های عمومی با همراهی معاونین خود از کتابخانه عمومی امیرالمومنین(ع) شهر سورک بازدید کرد و با کتابداران به گفتگو پرداخت.

 [PageVisit]

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991