1398/5/16 چهارشنبه با برگزاری آئین اختتامیه؛ برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از شهرستان های ساری و میاندورود تقدیر شدند آئین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان های ساری و میاندورود با حضور جمعی از مسئولین و اهالی فرهنگ و ادب استان مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، عصر امروز (چهارشنبه، 98/5/16)، آئین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان های ساری و میاندورود با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری، مدیرکل امور بانوان و خانواده، فرماندار ساری، فرماندار میاندورود، مدیرکل بیمه سلامت استان و جمعی دیگر از مسئولین و اهالی فرهنگ استان و همچنین کتابداران و برگزیدگان جشنواره در ساالن اجتماعات بانک تجارت استان در ساری برگزار و از 29 برگزیده تقدیر شد.

حسین حسن نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران، طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه کتاب آئینه اندیشه متفکران است، اظهار داشت: انسان می تواند جلوه ای از اسماء الهی باشد و خلق کردن یکی از این جلوه هاست که نوشتن کتاب نمونه ای از خلق کردن است.

وی افزود: با کتاب، با اندیشه و با دانستن می توان عبد صالح خدا شد و از این رو، کتاب و قلم ابزاری مقدس محسوب می شوند و خالق هر کتاب و اثری محترم هستند؛ هر چند اگر عده ای بخواهند از این ابزار مقدس، سوءاستفاده کنند.

حسن نژاد با تاکید بر اینکه کتاب خواندن سبب اندیشه ورزی، ژرف نگری و تولید اندیشه می شود و با وجود اینکه خود مخلوق اندیشه و تفکر است، می تواند زایش اندیشه ای نو را سبب شود، اذعان داشت: خلقت انسان ها به گونه ای است که به دنبال بیشتر دانستن می روند و کتاب فرصتی برای تبدیل کویر ذهن به دانایی است و دانایی، موجب ایجاد توانایی می شود که بهبود روابط انسان با سایر مخلوقات و خالق را در پی دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران در ادامه بیان داشت: هر کاری که منجر به ترویج مطالعه و افزایش سرانه کتابخوانی شود، امری مبارک است و اگر آراسته به مسائل و عُلقه های دینی شود، مقدس خواهد شد؛ دانستن با کمک ابزارهای دینی و مذهبی و عرفانی، به آرامش روحی فرد و جامعه کمک می کند.

وی افزود: جشنواره کتابخوانی رضوی از آنجائیکه هم به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک می کند و هم آشنایی بیشتر با ولی نعمت ما حضرت امام رضا(ع) را سبب می شود، قابل تحسین و تقدیر است و باید از نهاد کتابخانه های عمومی کشور و مدیریت کتابخانه های عمومی استان و همه کسانی که در اجرای آن فعال بودند، سپاسگزار بود.

حسن نژاد در پایان سخنان خود گفت: آمار شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی از سال 1395 که حدود دویست و سی و هشت هزار نفر بود به حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر در کشور رسیده است و این نشان می دهد این جشنواره دارای جذابیت هایی بوده که توانسته مردم را با خود همراه کند و به یقین، سرآمد این جذابیت ها امام رضا(ع) بوده اند که دل ها را مجذوب خود کرده اند.

آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هم در این مراسم اظهار داشت: سال گذشته 52 هزار نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کرده بودند و مازندران در جمع برترین استان های کشور از این حیث قرار گرفت و گمان خیلی ها این بود که کار در سال جاری برای تکرار این میزان مشارکت سخت است اما با تلاش روسای ادارات کتابخانه ها، کتابداران و بخصوص با حمایت های استاندار محترم بعنوان رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان و فرمانداران بعنوان روسای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ها، آمار شرکت کنندگان در جشنواره به 92 هزار نفر رسید که مازندران را همچنان بعنوان استان برتر کشور نگه داشت و ارادت و دلباختگی مردم استان به آستان مقدس امام رضا(ع) را اثبات کرد.

وی افزود: نکته جالبی که در آمارهای این جشنواره وجود دارد این است که در تقابل معروف کتاب و فضای مجازی، این جشنواره فضای مجازی را به خدمت کتابخوانی درآورد بطوریکه 72 درصد شرکت کنندگان، از طریق کتاب های دیجیتال و آزمون مجازی در جشنواره شرکت کردند که نشان می دهد با یک برنامه ریزی درست، فضای مجازی نه تنها یک تهدید بلکه یک فرصت برای ترویج کتابخوانی است.

ولیپور با اشاره به اینکه برگزار کنندگان این جشنواره باید خداوند متعال را شاکر باشند و حتما هستند چراکه بواسطه چنین فعالیتی، در واقع افتخار خادمی حضرت ثامن الحجج(ع) را بدست آورده اند؛ بیان داشت: کتابداران، سنگربانان علم و معرفت هستند و ثابت کردند با تمام وجود و با همه عشق و علاقه قلبی هر آنچه را که در توان داشتند برای هرچه بهتر برگزار شدن و فراگیر نمودن آن و بهره مند ساختن اقشار مختلف جامعه از کتاب های مفید این جشنواره، به خدمت گرفتند که در اینجا از زحمات یکایک آنها تشکر نموده و از خداوند متعال، بهترین ها را برای آنها مسئلت می نمایم و امیدوارم مورد عنایت حضرت امام رضا(ع) نیز واقع شوند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در پایان ابراز امیدواری کرد این مُهر طلایی در استان تا سال های سال به لطف امام رضا(ع) پایدار بماند.

همچنین ابوذر علیزاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ساری در ابتدای این جلسه با علام خبر دو و نیم برابری تعداد شرکت کنندگان در شهرستان ساری نسبت به سال گذشته، گفت: با همکاری فرمانداری و همه دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها و مدارس و همت کتابداران پرتلاش ساری، تعداد شرکت کنندگان از 3500 نفر به 7500 نفر رسید که هر چند اعتقاد داریم می تواند بیشتر هم شود اما به نسبت و با پیشرفت صورت گرفته، بسیار امیدبخش است.

وی برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را به جهت آنکه با معرفی کتاب های مفید، شناخت ما را از شخصیت امام رضا(ع) و معارف رضوی بیشتر می کند و ما را به حقیقت وجودی امام مهربانی ها آشناتر کند، بسیار ارزشمند دانست و اظهار داشت: این جشنواره را فرصت مغتنمی می دانیم که جامعه را به سمت بایسته های مقدس سوق داده و روشنی بیشتری را به اهالی کتاب و مطالعه نوید می دهد.

در این مراسم که با اجرای دو قطعه موسیقی با موضوع امام رضا(ع) توسط گروه سرود رهپویان ولایت و شعرخوانی استاد محمدعلی کاظمی سنگدهی متخلص به شروین هم همراه بود، از 29 نفر از برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در ساری و میاندورود به شرح ذیل تقدیر شد:

از کتابخانه عمومی آزادگان ساری:

محمدمهدی مرادی در بخش کودک؛ ماتینا مرادی و مبینا منصوری در بخش نوجوان؛ صغری درزی و سیده محبوبه نبیان در بخش بزرگسال.

از کتابخانه عمومی علامه ابن شهرآشوب ساروی:

امینه محمدنژاد در بخش کودک؛ علی اصغر محمدی و افسانه جعفری در بخش بزرگسال و سیده الهام یوسفی در بخش خانوادگی.

از کتابخانه عمومی شهید علمدار ساری:

محمداحسان خورشیدی در بخش نوجوان و فاطمه افضلی تویه درواری در بخش بزرگسال.

از کتابخانه عمومی اهل بیت(ع) ساری:

الهه رضایی در بخش کودک؛ تهمینه اسکندری و علی عادلی فرد در بخش بزرگسال؛ مریم هدایتی در بخش خانوادگی.

از کتابخانه عمومی حضرت ولی عصر(عج) کیاسر:

سمیه اسماعیلی در بخش نوجوان؛ علیرضا آهنگری در بخش بزرگسال.

از کتابخانه عمومی حاج فتاح مهدوی شهر فریم:

نیوشا مختاری در بخش کودک؛ ابوالفضل ایلالی در بخش نوجوان؛ رقیه جعفری در بخش بزرگسال.

از کتابخانه مرحوم رضایی روستای عرب محله ساری:

زهرا بابایی لله مرزی در بخش بزرگسال.

یک برگزیده از کتابخانه شهید مطهری زندان ساری.

از کتابخانه عمومی امیرالمونین(ع) شهرستان میاندورود:

امیر عمویی، فاطمه نادری و سیده مریم حسینی در بخش کودک؛ امیررضا نصرالله زاده، زهرا محمدی و زهرا خانلری در بخش بزرگسال.

 
امتیاز دهی
 
 

 [PageVisit]

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991