1398/5/12 شنبه رئیس اداره کتابخانه های عمومی ساری تشریح کرد؛ فعالیت های ادبی، هنری، فرهنگی و آموزشی در کتابخانه عمومی آزادگان ساری همزمان با فصل تابستان، فعالیت های ادبی، هنری، فرهنگی و آموزشی متنوعی در کتابخانه عمومی آزادگان ساری برگزار می گردد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، ابوذر علیزاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ساری در خصوص برنامه های مختلفی که در کتابخانه عمومی آزادگان در ایام تابستان انجام می شود، اظهار داشت: برنامه هایی از جمله آموزش غیرمستقیم زبان انگلیسی، آموزش طراحی و انواع تکنیک های نقاشی ویژه افراد عادی و افرادی دارای ناتوانی ذهنی، آموزش شعر، آموزش خوشنویسی خط تحریری، آموزش ریاضی، آموزش شاهنامه خوانی و شاهنامه پژوهی و گروه های کتابخوانی مانند گروه کتابخوانی مادر بخوان، گروه کتابخوانی فرهیختگان، گروه کتابخوانی بانوان کتابخوان، باشگاه های کتابخوانی هنرمندان، دانشمندان کوچک و درخت دانش ویژه افراد دارای ناتوانی ذهنی و کانون شعر و ادب آوید با حضور شاعران صاحب طبع و ذوق و قریحه شعر و شاعری و صاحب نام برگزار می کند که حضور در این محفل شعر برای علاقه مندان و عموم مردم آزاد است.

وی این برنامه ها را اینگونه تشریح کرد:

کلاس آموزش غیرمستقیم زبان

 کلاس آموزشی زبان انگلیسی با هدف بهینه سازی اوقات فراغت مراجعان کودک و نوجوان و قراردهی آنها در فضای یادگیری غیرمستقیم به وسیله بازی در روزهای شنبه و دوشنبه هر هفته در این کتابخانه برگزار می شود. کودکان و نوجوانان  در این کلاس، مکالمه را به راحتی فرا می گیرند.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

کلاس آموزش طراحی و انواع تکنیک های نقاشی

کارگاه آموزشی طراحی و انواع تکنیک های نقاشی با حضور گسترده کودکان و نوجوانان ناتوان ذهنی و مادران آنها در روزهای شنبه هر هفته در این کتابخانه برگزار می شود. از آنجایی که کودکان و نوجوانان ناتوان ذهنی برخلاف کودکان و نوجوانان عادی در بیان بسیاری از خواسته ها، هیجانات و مشکلات خود با دشواری هایی روبرو هستند، هنر به ویژه نقاشی می تواند به منزله راه حل مناسبی برای تخلیه هیجانات آنها باشد و امیدواریم که بتواند راه حل رویارویی با مشکلات را به والدین آنان نشان دهد. نقاشی آنها، در اصل یک پیام است و به عنوان ابزاری است که آنچه را که آنها نمی توانند به لفظ درآورند از آن طریق انتقال دهند. برای کودکان و نوجوان عادی و بزرگسالان و جوانان نیز از روزهای شنبه تا چهارشنبه در ساعات مختلف توسط دو مربی نقاشی و طراحی، کلاس هایی برگزار می شود. در این کلاس ها گروه های سنی مختلف با نقاشی و انواع تکنیک ها و طراحی، آشنا شده و به نقاشی و طراحی صحیح و اصولی می پردازند.

کارگاه آموزش شعر

کارگاه آموزش شعر با هدف آموزش قواعد شعر و شاعری، وسیع تر شدن دامنه واژگان، باز شدن دریچه‌های جدید رو به ذهن، درک بهتر خود، در روزهای شنبه هر هفته در این کتابخانه برگزار می شود؛ زیرا که شعر فلسفه زندگی است و گاه وسیله‌ای برای تجربه چیزهایی است که جز از این مجرا نمی‌توان بیان کرد.

کلاس آموزش خوشنویسی خط تحریری

این کلاس در روزهای یکشنبه و سه شنبه هر هفته در این کتابخانه برگزار می شود تا گروه های سنی مختلف با شیوه های زیبانویسی و خوشنویسی آشنا شده و به نگارش بپردازند.

کلاس آموزشی ریاضی

ریاضی مجرایی است که قوه تفکر، استدلال و جامع‌نگری را تقویت می‌کند و راه‌حل‌های متفاوت را فراروی علاقمندان به ریاضی قرار می‌دهد. این کلاس تسهیل‌کننده یادگیری و آموزش بشمار می آید و ویژه علاقمندانی است که طعم شیرین ریاضی را با افزایش آگاهی و دانش ریاضی خود درک می کنند. این کلاس در روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته در این کتابخانه برگزار می شود.

کلاس آموزش شاهنامه خوانی و شاهنامه پژوهی

شاهنامه خوانی، ابزار آگاهی بخشی، ارتقای فرهنگی افراد و دارای اهداف تربیتی است. بافت ادبی شاهنامه فردوسی به گونه ای است که همه افراد، از کودکان تا بزرگسالان را به خود جذب می کند. جذابیت نهفته در شاهنامه قدرت یادگیری کودک را افزایش می دهد. کودکان در خواندن آن با هم همراه می شوند و نکات آموزشی، اخلاقی، عرفانی و که در آن وجود دارد را یاد می گیرند. شاهنامه خوانی و شاهنامه پژوهی، همچنان که از خود این ترکیب نیز برمی آید شامل خوانش صحیح و آگاهانه از شاهنامه و مجموعه تحقیقات مربوط به حماسه ملّیِ ایرانیان در همه جهات و موضوعات اصلی یا فرعی مرتبط با این حوزه است. شاهنامه خوانی و شاهنامه پژوهی فعالیت ویژه ای است که برای اولین بار در کتابخانه عمومی آزادگان در روزهای دوشنبه و سه شنبه هر هفته برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان برگزار می شود.

کانون ادبی شعر آوید

کانون ادبی شعر آوید، محفل گرم و صمیمی از شاعران جوان و پیشکسوت صاحب نام و خوش طبع مازنی است. جلسات این کانون در روزهای دوشنبه هر هفته برگزار می شود.

گروه کتابخوانی مادر بخوان

اولین دوره طرح مادر بخوان با هدف دورهمی مادران کتابخوان به عنوان ویژه برنامه ای در دوشنبه های کتابخوانی در محل کتابخانه عمومی آزادگان ساری برگزار می گردد. این مسئله حائز اهمیت است که مادران کتاب‌خوان، فرزندان آگاه پرورش می‌دهند زیرا زنان می‌توانند با آگاهی و مطالعه، تأثیرات عمیقی بر عرصه‌های مختلف اجتماعی بگذارند. زنان به پشتوانه نقش تربیتی که دارند، می‌توانند فرهیختگان، دانشمندان و مدیرانی توانمند برای آینده جامعه پرورش دهند. مادران نقش اثرگذاری در مطالعه فرزندان خود دارند. در فرایند آموزش به فرزندان برای مطالعه و کتاب‌خوانی باید ابتدا والدین و به‌ ویژه مادر، الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشد. وقتی فرزندان، والدین خود را در این الگو ببینند، قطعاً از آنها تأثیر خواهند گرفت. این را می‌توان در خانواده‌هایی که مادران کتاب‌خوان دارند به وفور دید. اینها مادرانی هستند که قطعاً خواهند توانست از همان کودکی، فرزندانشان را فرزندانی، علاقه‌مند به مطالعه پرورش دهند. «مادر بخوان» هم برنامه ویژه ای است که دوشنبه هر هفته در این کتابخانه برگزار می شود.

گروه کتابخوانی بانوان کتابخوان

بانوان کتابخوان کتابخانه عمومی آزادگان در چهارشنبه های هر هفته در کتابخانه عمومی آزادگان دور هم گرد می آیند و کتاب های مختلف را به ویژه با موضوعات زندگی بهتر و روانشناسی می خوانند. کتاب "چه کنیم تا حرف یکدیگر را بهتر بفهمیم؟" و کتاب "به بچه ها گفتن و از بچه ها شنیدن"؛ کتاب های در دست مطالعه آنهاست.

گروه کتابخوانی فرهیختگان

گروه کتابخوانی فرهیختگان، جمع بزرگ و ویژه ای از فرهیختگان و تحصیلکردگان رشته های مختلف دانشگاهی است که در کنار کتابخوانی به ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی و آموزش و تقویت فن بیان می پردازند. پنج شنبه های هر هفته این گروه کتابخوانی در محل کتابخانه گرد هم می آیند.

باشگاه کتابخوانی درخت دانش

باشگاه کتابخوانی درخت دانش ویژه ناتوانان ذهنی، طرحی است که علاقمندان ناتوان ذهنی کودک و نوجوان عضو کتابخانه دور هم جمع می شوند و فعالیت های مختلفی را همچون کتابخوانی، شعرخوانی و قصه گویی با محوریت کتاب، نقاشی، بازی فکری، مسابقات هیجان انگیز و ...  با همراهی و مشاوره یک کتابدار تسهیل گر انجام می دهند. برنامه ها و کتاب های مختلفی در دستور کار این باشگاه قرار دارد که به صور مختلف برای کودکان و نوجوانان اجرا می گردد. این باشگاه، سه شنبه هر هفته در این کتابخانه برگزار می شود.

باشگاه کتابخوانی دانشمندان کوچک

باشگاه کتابخوانی دانشمندان کوچک طرحی است که علاقمندان کودک و نوجوان عضو کتابخانه دور هم جمع می شوند و فعالیت های مختلفی را همچون بلند خوانی، جمع خوانی، شعرخوانی، معرفی کتاب، قصه گویی، اسم بازی با کتاب، جشنواره غذا با عنوان کتاب، نقاشی، نامه نگاری با نویسنده، اجرای فیلم و نمایشنامه و ... را با همراهی و مشاوره یک کتابدار انجام می دهند. برنامه ها و کتاب های مختلفی در دستور کار این باشگاه قرار دارد که به شکل های مختلف به کودکان و نوجوانان ارائه داده می شود. این باشگاه، برای گروه های سنی مختلف از یکشنبه تا پنجشنبه هر هفته در این کتابخانه برگزار می شود.

علیزاده در پایان اظهار داشت: کتابخانه عمومی آزادگان هر روزه از ساعت 8 صبح الی 23 به مراجعین کتابخانه و علاقه مندان به عضویت در این فرهنگسرای اجتماعی خدمات ارائه می کند و از هر فرصتی برای خدمات رسانی مطلوب تر استفاده می کند.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 113

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991