1398/7/25 پنجشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران و جمع دیگری از مسئولین؛ همایش روز جهانی نابینایان با محوریت موضوع بخش نابینایان کتابخانه های عمومی در چالوس برگزار شد همایشی به مناسبت روز جهانی نابینایان با حضور برخی مدیران و جمعی از نابینایان، با محوریت موضوع بخش نابینایان کتابخانه های عمومی در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چالوس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، صبح امروز (پنجشنبه، 98/7/25)، همایشی به مناسبت روز جهانی نابینایان با حضور آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، احمدی لاشکی، نماینده مجلس، محمدناصر زندی، فرماندار چالوس، حجت الاسلام جباری، امام جمعه چالوس، جمال باقری، سرپرست اداره کل بهزیستی مازندران، خیرین فرهنگی، روسای ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان های غرب استان و جمعی از نابینایان، با محوریت موضوع بخش نابینایان کتابخانه های عمومی در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چالوس برگزار شد.

زندی، فرماندار چالوس در این همایش با قدردانی از عملکرد بخش ویژه نابینایان در کتابخانه عمومی چالوس، اظهار داشت: این بخش با خدمات خود به یک مرکز امیدبخش در غرب استان تبدیل شده و از مهمترین مراکز فرهنگی برای نابینایان در چالوس و شهرستان های اطراف می باشد.

وی افزود: هر چند مشکلاتی برای دسترسی از دیگر شهرستان ها وجود دارد اما با این حال استقبال خوب نابینایان عزیز از این بخش نشان از دانش پژوهی و فرهنگ دوستی آنها دارد که قابل تحسین است و ما را بیشتر در برابر آنها مسئول می کند.

زندی ابراز امیدواری کرد شرایط طوری فراهم شود که مشارکت اجتماعی نابینایان در آرامش کامل ارتقا یابد و جامعه از استعدادهای آنها بیشتر بهره مند گردند.

ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان هم با بیان اینکه روز عصای سفید، بهانه ای برای تلنگر به ما هایی است که از چشمان سر بهره مند هستیم، اظهار داشت: در مواجهه با نابینایان و فهم روشنایی که آنها در دلشان دارند و از استعدادهای فراوانی که بهره می برند، حس غبطه را در ما بر می انگیزد و سبب می شود که از خداوند بخواهیم تا چشم های دلمان را روشن کند.

وی افزود: مطالعه کتاب فقط با نور بصر ممکن نیست بلکه با روشنای دل و بهره گیری از سرانگشتان توانمند نابینایان هم می توان در ملکوت کتاب ها سیر کرد و به دریای اندیشه ها راه یافت.

ولیپور با اشاره به عضویت 394 عضو نابینا در کتابخانه های عمومی استان، اذعان داشت: این افراد در 3 بخش ویژه نابینایان در شهرستان های ساری، بهشهر و چالوس عضویت دارند که مایه فخر و مباهات ما هستند و آنها با فعالیت های پویای خود، فضاهایی ایجاد می کنند که انگیزه و تلاش و استعداد فرهیختگانی از خانواده روشندلان را برای ما به نمایش می گذارند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه تلاش ما بر افزایش تعداد بخش های ویژه نابینایان در سایر شهرستان ها است، گفت: تامین دستگاه های مخصوص و کتاب های بریل و گویا بسیار پرهزینه است و امیدواریم بتوانیم با همت مسئولین و مشارکت خیرین فرهنگی که همواره با ما در تعامل سازنده هستند، شاهد اتفاقات خوبی در استان برای توسعه این بخش ها باشیم.

باقری، سرپرست اداره کل بهزیستی استان هم با بیان اینکه حدود شش هزار نابینا در استان مازندران زندگی می کنند، اظهار داشت: از همه دستگاه هایی که به فکر رفاه حال نابینایان هستند سپاسگزاریم، بویژه کتابخانه های عمومی که فضایی کاملا فرهنگی و علمی را برای آنها ایجاد کرده است که می تواند در شکوفا شدن استعدادهای آنها بسیار موثر باشد.

وی با قدردانی از برگزاری این همایش فرهنگی در غرب استان، ابراز امیدواری کرد شرایط روز به روز برای رفاه حال نابینایان بیشتر و بهتر آماده و پاسخی برای همه دغدغه های آنها داده شود.

گفتنی است در پایان، مدیرکل کتابخان ههای عمومی استان از نادر عباسی، مسئول و عادل اکبری، کتابدار بخش نابینایان کتابخانه عمومی ساری و عباسعلی بابایی مسئول بخش نابینایان کتابخانه عمومی بهشهر قدردانی کرد.

نسخه قابل چاپ
 [PageVisit]

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991