متون عمومي
اخبار ستاد
آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی

جشنواره بزرگ کتابخوانی فجر

کتابخوانی
1397/11/8 دوشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران خبر داد؛ استقبال کتابخانه های عمومی مازندران از چهلمین فجر انقلاب اسلامی با برگزاری جشنواره بزرگ کتابخوانی فجر مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران، مهمترین برنامه ها و فعالیت های کتابخانه های عمومی استان در چهلمین فجر انقلاب اسلامی را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه کتاب، یکی از عناصر مهم و کلیدی انقلابیون در مبارزه علیه رژیم ستمشاهی بوده است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی برآمده از بصیرت و آگاهی مردم بود و انقلابیون بصیری که به دنبال ترویج آگاهی بودند، کتاب را بعنوان سلاح خود برگزیدند و در این راه موفق بودند.

وی افزود: هم اکنون و در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی هم، کتاب سلاحی در کنار سلاح های نظامی و یکی از مهمترین ابزارها برای تداوم انقلاب اسلامی و دستیابی به آرمان هایی است که حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در پی آن بوده و هستند و باید برای تقویت آن در جامعه چاره اندیشی کرد.

ولیپور با بیان اینکه در چهل سالگی انقلاب باید کمال باورها و اعتقادات را شاهد باشیم، گفت: بصیرت مردم ما در تاریخ ملت ها یک الگوی جاودان است و سیاست نهاد کتابخانه های عمومی برای کمال بخشیدن به این آگاهی هاست و برگزاری آئین چهل قلم که تجلیل از 40 نویسنده برتر در حوزه انقلاب اسلامی و ادبیات پایداری در کشور بوده، ارزش نهادن بر قلم هایی که برای ثبت و انتقال مفاهیم ارزشی فعال بوده اند را ثابت کرده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران با اشاره به برگزاری آئین چهل قلم و تجلیل از گلعلی بابایی، نویسنده برجسته حوزه دفاع مقدس در شهرستان ساری، بیان داشت: در چهلمین فجر انقلاب اسلامی، جشنواره بزرگ کتابخوانی فجر را برگزار خواهیم کرد و کتابخانه های عمومی استان، برنامه ها و فعالیت های متنوع کتاب محور را برای مخاطبین خود در شهرها و روستاهای مختلف اجرا می کنند.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی، 66 کتابخانه عمومی در استان احداث شد، گفت: یکی از برنامه های ما معرفی این 66 کتابخانه به مردم و همچنین معرفی 40 کتاب در حوزه انقلاب اسلامی است که در صداوسیما و رسانه های مختلف انجام می شود.

ولیپور، گستردگی برنامه ها در جشنواره کتابخوانی فجر را برای همه رده های سنی و اقشار مردم عنوان و تصریح کرد: در این جشنواره 620 برنامه فرهنگی در 115 کتابخانه عمومی استان برگزار می شود که شامل جلسات نقد کتاب، رونمایی از کتاب، مسابقات فرهنگی، همایش ها و کارگاه های آموزشی و بصیرتی، نشست های کتاب خوان و جلسات قصه گویی خواهد بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، در تشریح این برنامه ها اظهار داشت: چهل نشست کتاب خوان، چهل محفل جمع خوانی با عنوان «زن و انقلاب اسلامی»، چهل محفل روایتگری و جمع خوانی کتاب ویژه نوجوانان، برگزاری چهل مسابقه کتابخوانی در سطح 22 شهرستان و چهل جلسه قصه گویی داستان های انقلاب ویژه کودکان عناوین مهم این جشنواره هستند.

وی با تاکید بر اینکه مسئله مهدویت اساس انقلاب اسلامی و نقطه آرمانی مهم آن است، به برگزاری سیر مطالعاتی یاوران موعود از سوی اداره کل کتابخانه های عمومی استان در تمامی شهرستان ها طی یکسال گذشته اشاره کرد و گفت: جلسات پایانی این دوره در 12 شهرستان در ایام دهه فجر انجام خواهد شد و علاوه بر آن، اداره کل کتابخانه های عمومی استان به دعوت موسسه فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)، حضور فعالی در نخستین «اجلاسیه ملی مهدویت و انقلاب اسلامی» در آستانه دهه فجر در قم خواهد داشت.

ولیپور افزود: با برنامه ریزی های بعمل آمده، برای ترویج موثرتر فعالیت های کتابخوانی، نخستین کافه کتاب شهری در ساری به مدت 3 روز در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی با عنوان «کافه 40» راه اندازی می شود و در این مدت، کتابداران با ارائه برترین کتاب های حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به همراه پذیرایی با نوشیدنی های گرم، میزبان مردم عزیز خواهند بود که مکان و زمان دقیق آن متعاقباً اطلاع رسانی می گردد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در پایان، رسالت اهل هنر را در تبیین آموزه های انقلاب اسلامی بسیار موثر دانست و گفت: با همکاری انجمن شعر گوهرشاد وابسته به آستان قدس رضوی و امور بانوان شهرداری ساری، ویژه برنامه «یک فنجان شعر انقلاب» را ویژه بانوان شاعر استان برگزار خواهیم کرد تا از میان آرایه های ادبی، نگاهی ادیبانه هم به چهل سال افتخار آفرینی نظام جمهوری اسلامی داشته باشیم.

نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 439

ساری. خیابان امیر مازندرانی. خیابان رودکی. کوچه شهید رضی. تلفن: 01133355991